Na tému ženský orgasmus sa píše hodne a často.
Ženský orgasmus napĺňa všetky možné média, od tých bulvárnych, až po tie viac, či menej seriozne. A v každom z nich nájdete na tému orgasmus dobre mienené rady ako na "to". Ako ho mať väčší, búrlivejší, impozantnejš...
Pravdou však zostáva, že aj napriek nespočetným radám a sto percentným metódam ako mať orgasmus skvelý a výnimočný, je pre mnohé ženy táto téma stále nočnou morou a častokrát príčinou, prečo sa cítia menejcenné, neúplne a hľadajú pomoc.

V mojej poradni pomáham ženám hľadať cestu ako sa oslobodiť od záťaží, ktoré im bránia prežívať svoj život, tiež svoju sexualitu slobodne, spontánne a mať z nich radosť.
S témou orgasmus, partnerstvo, sexualita, intimita sa stretávam pomerne často. A pretože témy sa často opakujú rozhodla som sa napísať tento príspevok.

Je určený predovšetkým:

a/ ženám, ktoré sa nájdu v niektorom z nižšie uvedených odsekoch:

 • nikdy som orgasmus nemala
 • sama orgasmus mám, ale s partnerom pri styku ho nemôžem dosiahnuť
 • orgasmus som v minulosti mala, ale už nemám


b /a tiež všetkým mužom, ktorí majú záujem dozvedieť sa:

 • niečo viac o sexualite ženy a muža,
 • prečo to medzi mužom a ženou v sexe niekedy nefunguje, ako by si to predstavovali,a ako to súvisí s ženskými a mužskými potrebami v sexuálnom živote
 • a tiež pre všetkých mužov, ktorí sú ochotní vnímať a porozumieť tomu, že žena potrebuje v sexe niečo iné ako muž a urobiť v prípade potreby zmeny v svojom sexuálnom partnerskom živote.


Milí muži,
verím, že vás je dosť takých, ktorí chcú, a možno len nemáte informácie čo Vaša žena potrebuje, a tiež ako na to.

Milé ženy, ak ale máte partnera, ktorý všetku zodpovednosť necháva na Vás, nevníma vás ako partnerku ( i v intimite samozrejme), nevníma vaše potreby, túžby, a stále v tom "ide po svojom", možno príde čas , keď sa na Váš vzťah pozriete pravdivo, a zistíte, že problém s Vašim orgasmom je niekde úplne inde.

V príspevku sa pokúsim postupne, v niekoľkých častiach popísať hlavné príčiny prečo "to" nejde, a nasmerovať ženy, ktorých sa téma týka na cestu, ktorá ich môže doviesť k vytúženému cieľu.

Téma orgasmus a všetko, čo sa v tejto oblasti vychyľuje z "normy" je pre niektoré ženy hodne citlivá a pre mnohé i psychicky zaťažujúca.
Žena, ktorá nemôže dosiahnuť orgasmus, alebo spadá do ostatných dvoch vyššie uvedených kategórií ( ods a/ na tejto strane ) si častokrát pripadá neúplna, má pocit, že s ňou niečo nie je v poriadku. Vo vzťahu voči partnerovi sa cíti previnile, pretože sa cíti zodpovedná za to, že "svojmu partnerovi orgasmus nemôže poskytnúť".
Následne sa môžu u ženy dostaviť pocity menejcennosti, tiež obavy, že ju partner kvôli tomuto "nedostatku" opustí, čo môže následne spustiť procesy frustrácie, depresie, žena sa cíti trapne, a tiež menejcenná v porovnaní i s inými ženami, ktorým "to" ide... no a aby toho nebolo málo, radšej orgasamus predstiera, ako by mala isť s pravdou von.
Orgasmus sa tak pre ženu stáva nočnou morou. Žena kvôli spomínanému "nedostatku" obviňuje samú seba, nie je schopná sa pri milovaní naplno uvoľniť, užívaťsi radosť a potešenie z blízkosti, a zo všetkého, čo sa v priebehu milovania medzi ňou a partnerom odohráva.
Orgasmus ako cieľ milovania a nalomená dôvera v seba ( niečo so mnou nie je v poriadku), tak znemožňujú prežiť a precítiť naplno všetko krásne, čo sa pri milovaní deje nielen medzi ňou a partnerom, ale i v nej samej.
Následok toho všetkého môže byť, že sa žena začne milovaniu vyhýbať, blízkosť a intimita medzi partnermi sa pomaly začínajú vytrácať, čo môže následne viesť k narušeniu partnerského vzťahu, a tiež k nevere partnera

Skôr ako sa vydáme na spoločnú cestu odhaľovania príčin prečo to s orgasmom u niektorých žien nejde tak, ako by si to prestavovala mám pre Vás na začiatok návrh na prvú zmenu:

ZMEŇTE POSTOJ K SVOJMU ORGASMU!
PRESTAŇTE ORGASMUS SLEDOVAŤ AKO CIEĽ !

Miesto"cieľa", ktorý máte stále v hlave v podobe orgasmu, si pri milovaní užívajte prítomnosť a príjemné chvíle s partnerom, všetko to krásne, čo sa medzi Vami deje – dotyky, bozky, maznanie, blízkosť, splynutie, jeho vôňu, teplo, ktoré z neho sála, lásku a príťažlivosť, ktorú k nemu cítite.
Buďte prítomná v každom okamihu blízkosti a vychutnávajte si ho.
Objavujte nové pocity, impulzy, udržujte spolu očný kontakt, nadychujte blízkosť a energiu, ktorá je v tejto chvíli medzi Vami, otvorte všetky zmysly, plávajte spolu na vlne rozkoše ... je toho toľko, čo môžte vnímať, objavovať, skúšať... len pustite z hlavy orgazmus ( príde už ? alebo zase nie ?) a oddajte sa "iba" spoločnej blízkosti a všetkému, čo sa deje medzi vami.

Možno precítite a začnete vnímať úplne ináč, koľko krásneho (a možno ešte neobjaveného ) sa odohráva medzi Vami aj bez orgazmu, a že je škoda zamerať sa prioritne len na "to" jedno...
...a možno Vám to pôjde ľahšie, keď pochopíte, že pokiaľ budete stále v hlave a zameraná na cieľ tj orgazmus, cieľ sa aj tak nedostaví, pretože :

TO ČO ORGASMUS URČITE "NEMÁ RÁD" JE KONTROLA A TLAK.

Ďaľšie zásadné veci, ktoré, by ste mali na ceste k svojmu orgasmu vedieť sú :

1 . ŽENA NEMÔŽE DOSIAHNÚŤ ORGAZMUS KEĎ NIE JE VZRUŠENÁ

ALE...vzrušenie samo o sebe nestačí.
Vzrušenie ženy musí byť silné a intenzívne, aby mohlo prísť k následnému výbuch u- uvolnieniu Čím väčšia je intenzita vzrušenia ( čím väčšie je napätie) tým väčší je predpoklad, že žena orgazmus (uvoľnenie ) dosiahne.
Niektoré ženy nie sú schopné dosiahnúť takú intenzitu vzrušenia, ktorá by im následne otvorila cestu k orgazmu, alebo k vysokej intenzite vzrušenia potrebujú veľmi dlhší čas.
Jedna z príčin môže byť zakódovaná už vo vlastnom pôrode ženy, keď sa prebiehajúci pôrod (= akcia, vysoké napätie ) z nejakého dôvodu zasekne a dieťa zostane uväznené v pôrodných cestách, čo preň častokrát znamená ohrozenie života, (a samozrejme traumatizujúci zážitok). Smrť je nablízku, a v procese stúpajúceho napätia ( priebeh pôrodu ) to dieťa vzdáva, a z akcie, ktorá ešte nedosiahla vrchol ( narodenie-uvolnenie ) náhle "vypína ".Tieto vzorce sa môžu prejaviť i v priebehu stúpajúceho vzrušenia pri sexe , ktoré náhle akoby vypne bez toho, aby žena dosiahla tak intenzívne vzrušenie, ktoré by mohlo viesť následne k orgazmu

Podobná situácia nastáva, keď sú v priebehu pôrodu matke podané silné anestetiká, ktoré otupia nielen matku, ale aj dieťa a začatá akcia s vysokým napätím, ktorú prirodzený pôrod pre dieťa predstavuje sa mení na utlmený proces, ktorým dieťa prechádza v omámení.
I tento  prvotný vzorec sa v sexuálnom živote ženy môže prejavíť utlmenou schopnosťou dosiahnúť vysoké vzrušenie, ktoré vedie k orgasmu

Uvedené vzorce zakódované pri pôrode sa môžu prejavovať nielen v sexuálnej rovine, ale i v iných oblastiach života ( pustíme sa do akcie, do nejakej činnosti a zrazu sa zasekneme, nevieme nič dokončiť, stojíme akoby na mieste nevieme sa pohnúť a pod )

2. MUŽ a ŽENA PREŽÍVAJÚ SVOJU SEXUALITU ROZDIELNE

Tento rozdiel je veľký a zásadný, a mnohokrát stojí za problémami v partnerskom intímnom živote.
Pochopenie rozdielu medzi mužskou a ženskou sexualitou, procesom vzrušenia u muža a u ženy, jeho intenzitou, i to, ako sa rozvíja a stupňuje u ženy, a ako u muža, môže pomôcť žene spraviť ďaľší krok na ceste orgazmu, a nielen jej, tiež mnohým párom, ktorým to v intímnom živote nefunguje,.

Podstata mužskej energie je rýchlost, výkon, prenikanie, akcia – muž je vo svojej podstate oheň .

Oheň rýchle vzplanie. Stačí iskra, impulz, predstava, a oheň horí ( vzrušenie)... a zhasne pomerne rýchle ( = orgazmus-ejakulace- uvolnenie ).
"Normálny" muž je pripravený na styk veľmi rýchle. Niekedy stačí iba predstava, impulz, pohľad náznak...a penis erektuje. Muž je pripravený vstúpiť do ženy, a vstúpiť chce.
A niekedy je to proste tak, že by si rád odpustil všetky tie zbytočne dlhé "ceremónie" okolo, a rychle pristúpil k činu.

Podstata ženskej energie je však pomalá, pasívna, plynúca, prijímajúca – žena je ako voda.

Zahriať vodu, k tomu aby vrela, nejde tak rýchle a jednoducho ako zapáliť oheň.
Voda potrebuje k svojmu varu ( = intenzívne vzrušenie) čas... a niekedy veľa času....Vlažná, alebo teplá voda nestačí ! To znamená, že ani žene nestačí pokiaľ je vzrušená trochu, alebo trochu viac. Potrebuje horieť, byť v horku svojej vriacej vody ( túžba, napätie) , tak ako muž v horku svojho ohňa. Až potom môže prísť k jej varu a vyparovaniu ( orgazmus – uvolnenie )
A ako už bolo vyššie napísané, aby žena tohto stavu dosiahla potrebuje oveľa viac ( a niekedy ešte viac) času ako muž. V prvom rade preto, aby sa vôbec vzrušila, zvhla, a muž mohol do nej vstúpiť, a potom ďaľší čas k tomu aby dosiahla orgazmus

záver k bodu 2:
Mužovi ( podstata mužskej energie ) nerobí obyčajne problém, keď sa ide "priamo na vec". Vzruší sa rychle, rýchle si môže užívať sex , intenzita jeho vzrušenia sa pri styku rýchle prehlbuje a k orgazmu smeruje rychle.
Pre ženu ( podstata ženskej energie ) je naopak často veľký problém, keď sa ide "na vec" priamo a rychle.". Sex si neužije, pretože nie je dostatočne vzrušená ( jej voda je málo teplá) , a keď je muž v cieli , žena je niekde na pol ceste k svojmu intenzivnému vzrušeniu, ktoré by jej mohlo následne otvoriť cestu k orgasmu.

3. MUŽ POTREBUJE INÚ STIMULÁCIU AKO ŽENA

Muž má centrum svojho vzrušenia, centrum svojho ohňa v penise. Často naozaj stačí mužovi siahnúť do rozkroku a " cesta je otvorená ".
Mužovi je priamy dotyk na penise bez prípravy obyčajne príjemný, stimuluje ho, rozohňuje, otvára styku, chce preniknúť, vstúpiť do ženy

Keď to isté skúsi muž u ženy, tj bez prípravy siahne žene na prsia alebo na jóni, je viac ako pravdepodobné, že pre ženu to vôbec nebude príjemné, a na rozdiel od muža to môže u nej naopak "cestu úplne zavrieť."
Žene sú priama stimulácia a dotyk na jóni resp. na prsiach bez akejkoľvek prípravy zvyčajne nepríjemné, nestimulujú ju, nevzrušujú, skôr naopak, takáto priama akce na intimné zóny ženu styku skôr uzatvára. To, čo žena zvyčajne k styku potrebuje je, aby sa muž k jej jóni a prsiam priblížoval postupne, postupne prebudil jej telo, až následne jóni.

Záver k bodu 3
Muž má rád dotyk na svojom penise, nepotrebuje k tomu žiadne dlhé prípravy, rozohňuje ho to, otvára styku.
Žena nemá rada, keď muž siaha na jej jóni a prsia bez toho aby sa k nej najskôr priblížil dotykmi, láskaním na iných častiach tela. Uzatvára ju to.

4. PRE MUŽA ( hlavne čo sa sexuality týka ) JE DOLEŽITÉ, ABY SA ŽENA ZAUJÍMALA A MALA V ÚCTE JEHO PENIS.
PRE ŽENU JE DOLEŽITÉ, ABY SA MUŽ ZAUJÍMAL O CELÚ JEJ BYTOSŤ.

Šikovné a múdre ženy vedia, že cesta k srdci muža vedie cez jeho penis.
Čím viac ho budete obdivovať, láskať, dotýkať sa ho, venovať mu svoju pozornosť, tým pevnejšie miesto si môžte získať v jeho srdci . Bohužial opačne to neplatí.

Žena potrebuje cítiť záujem o celú svoju osobu. Je pre ňu dôležité, aby cítila, že dôležitá je ona, a nie len ten malý kúsok z nej, do ktorého sa muž chce dostať.I preto žena potrebuje všetky tie "dlhé ceremónie okolo".
Muž ktorý má trpezlivosť a vie, že žena jednoduche potrebuje cítiť, že je pre neho dôležitá ona sama, a tento pocit jej poskytne, získa za odmenu nielen jej srdce, ale aj kľuč od jej jóni...a žena, ktorá cíti, že muž vníma tieto jej potreby sa ľahšie uvoľní, vzruší, čo je výborný základ na ceste k dosiahnutiu orgasmu.

ČO VŠETKO TO MILÉ ŽENY ZNAMENÁ PRE VÁS, PRE VÁŠ VZŤAH A PRE VÁŠ ORGAZMUS ?

Vyššie uvedené informácie Vám snáď na začiatok pomôžu k tomu, aby ste pochopili :

 • ste v poriadku, keď potrebujete oveľa viac času ako Váš partner k tomu, aby ste dosiahli intenzívne vzrušenie a následne orgazmus
 • je v poriadku, keď Vám k orgazmu nestačí 5 minút stimulácie na prípravu k styku
 • je v poriadku keď Vám k orgazmu nestačí 5 minút styku ( niekedy so stimuláciou pred stykom niekedy bez )
 • je v poriadku, keď potrebujete vo vzťahu pozornosť, a to nie len vtedy, keď váš partner túži po styku
 • je v poriadku, keď potrebujete k príprave na styk dotyky, maznanie, hladenie a takto zahriať a priviesť do varu Vašu vodu
 • je to všetko vaša prirodzenosť, prirodzenosť ženskej energie, zmeníť ju pôjde dosť ťažko a je načase prijať, že takto to je, a je to tak ok
 • je v poriadku, keď to má váš partner ináč


v partnerskom vzťahu často:

 • muž nevie, že žena to môže mať ináč ako on, že partnerka potrebuje dlhší čas na prípravu k styku, ako i odlišný spôsob stimulácie
 • je netrpezlivý, vyčíta partnerke, že jej to všetko dlho trvá ( pokiaľ sa vzruší, je pripravená k styku)
 • núti partnerku aby s "tým" niečo urobila

ČO S TÝM?

možno je konečne načase začať hladieť na Váš problém trochu ináč a:

 • začať hovoriť o probléme ( resp.celom vašom sexuálnom živote ) s partnerom, o svojich potrebách, postaviť sa za seba, povedať ako to máte Vy, čo potrebujete začať a hľadať spolu cestu, aby ste uspokojenie dosiahli obidvaja
 • prestať sa obviňovať, že Váš neuspokojivý sexuálný život je len a len Vaša vina a musíte na ňom zmeniť niečo len Vy
 • uvedomiť si, že nie je v poriadku keď sa Váš partner nezaujíma o Vaše potreby a všetku zodpovednosť necháva na Vás
 • uvedomiť si, že bez vzájomnej podpory, trpezlivosti, komunikácie a zmeny starých vzorcov, ktoré ste si vo vzťahu, v intimite i sexu vybudovali to pôjde ťažko


.. .Dnes sme  si povedali na tému prečo ženy nemajú orgasmus obecne, a z hľadiska rôznych vplyvov, predovšetkým z pohľadu rozdielnych potrieb muža a ženy vyplývajúcich z ich rozdielných základov a energii .


Nabudúce si povieme o tom prečo ženy nemajú orgazmus zase niečo viac, napr. ako si brzdíme orgazmus my samé, a čo môžme pre svoj orgazmuť urobiť,  ako i o ďaľších témach, ktoré s orgasmom súvisia.... majte sa pekne žensky,  Silvia

Praha 11.9.2014

Ohlasy :

... Ahoj Silvo, milá ženo blízká, máš v článku naprostou pravdu a to co nám je jasné spousta žen netuší a neumí obhájit! A navíc ty matoucí články v ženských časopisech, plné návodů k manipulaci a klamání sebe samých, co se tváří jako zaručené návody. Moc dobře děláš že to šíříš, a tak jasně a přehledně... H

Praha 11.9.2014

tento text možno šíriť len v celku s uvedením týchto náležitostí:
autor: Ing.Silvia Henniger, lektor a terapeut pre osobný rozvoj, intimný život a partnerské vzťahy. www.cestyksobe.com, www.silviahenniger.cz